Klávesové oddělení
Akordeon
Akordeon má jako vícehlasý nástroj v hudebním světě své nezastupitelné místo. Nicméně zájem žáků o výuku na akordeon je menší. Důvodem jsou zejména ceny nástrojů, které jsou ve srovnání s keyboardem dvakrát vyšší. Základní umělecká škola ve Vyškově ráda přivítá nové zájemce o hru na akordeon. Nástroj, který byl dříve zařazen do oddělení lidových nástrojů, má široké uplatnění v lidové a populární hudbě a byl vždy v našem národě velmi rozšířený.
Repertoár využíváme jak původní pro akordeon, tak úpravy skladeb klavírních a varhanních. Žánrově zahrnuje studium hudbu lidovou, taneční a populární. Žáci se zapojují rovněž do komorní a souborové hry.
Počtem žáků se akordeonové oddělení sice řadí k méně početným, nikoli však prezentací. Žáci mají široké možnosti uplatnění na mnoha kulturních akcích. Za zmínku jistě stojí účast na mezinárodním hudebním festivalu v Chorvatsku či natáčení v České televizi Brno v rámci pořadu pro mládež "Věříš si". V celonárodních soutěžích žáci pravidelně získávají významná ocenění v okresním i krajském kole.
Varhany
Varhany jsou často nazývány královským nástrojem a patří k nejstarším hudebním nástrojům vůbec. Jejich tónový rozsah překonává možnosti všech ostatních nástrojů a díky plnosti, barevnosti i dynamice zvuku nemají varhany konkurenci. Jsou široce využívány nejen jako koncertní nástroj, ale také při bohoslužbách a významných společenských událostech, kde doprovázejí různé ceremonie v obřadních síních.
Výuka hry na varhany probíhá v budově ZUŠ na digitálním dvoumanuálovém nástroji značky Viscount. K dispozici je také možnost využít k výuce i koncertům varhany s romantickou dispozicí v blízkém farním kostele Nanebevzetí Panny Marie nebo nástroj s neobarokní dispozicí v nedalekém Husově sboru.
Keyboard
Hra na keyboard je zařazena do oddělení elektroakustických klávesových nástrojů. Potěšitelný je vzrůstající zájem žáků o tento nástroj, který je cenově dostupný, co do vývoje poměrně mladý a u žáků velmi oblíbený. Dá se říct, že v rodině klávesových nástrojů si keyboard vydobyl pozici s velkými možnostmi vývoje.
Výuka hry navazuje na klavírní základy a postupně se obohacuje o možnosti elektronického nástroje, to znamená přidávání rytmických doprovodů, různých hudebních stylů a autoharmonie. V popředí stojí možnost nepřeberného množství tvůrčích prvků interpretace. Repertoár je zaměřen na současnou hudbu populární a rockovou, u žáků rytmicky a technicky vyspělých je pak prostor pro hudbu jazzovou nebo pro vlastní improvizaci.
Získané dovednosti mohou žáci zúročit v řadě akcí v rámci školy (třídní besídky, koncerty, prezentace školy) i města (Dny kulturních památek, benefiční koncerty, vystoupení v Domově důchodců ad.).